Základné informácie

Obec:   OSRBLIE

Štát:      Slovensko Slovenská republika

Kraj:     Banskobystrický         Okres:  Brezno        Región: Horehronie                                                48.7552932-19.5259227

 

 

Prvá písomná zmienka:  r. 1580

Nadmorská výška:   605 m.n.m.

Počet obyvateľov:   354    /stav z 30.6.2022/

Výmera katastra:   2 400 ha

Súradnice:  48°45′26″S19°31′33″V

Chránené územia:    Chránená krajinná oblasť Poľana – CHKOP

Symboly obce:    Erb a vlajka

ERB OBCE OSRBLIE :
V zelenom štíte strieborná sekera na vysokom zlatom porisku prekríženom zlatými poriskami strieborných baníckych kladiviek; v horných rohoch štítu po jednej zlatej hviezde.                      Keďže obec vznikla kvôli ťažbe železnej rudy a jej obyvatelia sa zaoberali baníctvom, výrobou železa, uhliarstvom, drevorubačstvom, ich spôsob obživy symbolizujú v erbe banícke kladivká a sekera. V rohoch erbového štítu sa nachádzajú hviezdy, ktoré symbolizujú zasvätenie miestneho kostola Panne Márii – kostol „Navštívenia Panny Márii“. K symbolom Panny Márie patrí práve hviezda, ktorá je znakom nového života a šťastia. Hviezdy sú zlatej farby. Zelená farba štítu erbu symbolizuje horské prostredie, v ktorom sa obec nachádza.
VLAJKA:
VlajkaVlajka je vo  farbách obecného erbu. Pozostáva  z  pruhov farby zelenej, žltej a bielej.

Zaujímavosti:

Národné biatlonové centrum Osrblie

Vysoká pec v časti Tri Vody

Tri vody - vysoká pecV lokalite Tri Vody sa nachádza najstaršia vysoká pec na Slovensku vybudovaná ešte v časoch bývalého Uhorska, ktorú môžu návštevníci vidieť aj dnes. Postavili ju v roku 1795 v doline na druhej strane masívu Ľubietovského Vepra vo východnej časti pohoria Poľana. Vo vysokej peci, kde sa ako palivo používalo drevené uhlie, vyrábali surové železo a v starej železiarni na Troch Vodách odlievali rúry, kachle, železný riad aj delové gule. Miestnu železiareň v roku 1882 po požiari úplne rozobrali, ale časť pece sa zachovala a jej 8,5 metra vysoký plášť zakonzervovali. Dnes je turistickou atrakciou.

Sakrálnou pamiatkou obce je rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie s drevenou plastikou z druhej polovice 15. storočia (Panna Mária s Ježiškom), ktorá pochádza  z pôvodného dreveného kostolíka. Bol prestavaný v roku 1935 zo staršieho sakrálneho objektu.

Osrblie zasiahla 8.7.1996 veterná kalamita s krupobitím

Kaplnka „Svätej trojice“ sa nachádza na hornom konci obce – na pravej strane potoka Osrblianka a bola postavená  v roku 1813 občanom Osrblia, ktorého meno nie je známe.

Návštevníkov obce určite zaujme aj pôvodná ľudová architektúra v podobe malebných dreveníc.

Pridaj komentár